ביז-טק Biz-Tec - שיווק עסקים, כנסים והדרכות
 מגזין דיגיטלי - פורטל ספקים B2B - מועדון עסקים VIP 

הרפורמה בתכנון: ועדות מקומיות יקבלו עוד כוח - אך יעבדו מהר יותר

הרפורמה בתכנון: ועדות מקומיות יקבלו עוד כוח - אך יעבדו מהר יותר

התיקון לחוק התכנון והבנייה שנחשף השבוע עשוי לשנות מהותית את מערך התכנון -
ולהגדיל את סמכויות ראשי הרשויות, שאף יוכלו להחליט על הפקדת תוכניות בהיקף אלפי מ"ר
■ הביקורות כבר צצות: "בנורמות האתיות שאנו רואים סביבנו, מדובר במהלך לא חכם - זה כוח להשחית"

יש משהו כמעט קומי, או טרגי, בדיון ציבורי המתפתח בישראל סביב כל רפורמה חדשה בתחום התכנון והבנייה. מצב שבו לאיש אין זמן, חשק או כוח ללמוד לעומק נושא הנתפש כמסובך מדי, גורם לכך שאחד משינויי החוק המשמעותיים שמקודמים כיום מוצג לציבור באמצעות פעילויות בנאליות כמו סגירת מרפסות והקמת פרגולות. הבעיה בהצגת הרפורמה באמצעות הדברים האלה בעייתית לא רק משום שהיא מסתירה את עומקה ואת משמעויותיה. בדיקת TheMarker מעלה כי דרך ההצגה הזו פשוט לא נכונה - פעילויות אלה לא מופיעות בשינוי המוצע.
ואולם זה לא מנע משר הפנים גדעון סער לומר בראשון האחרון כי "לא כל מי שמעוניין לבנות פרגולה צריך לבקש היתר". כותרות העיתונים חגגו גם הן את "רפורמת הפרגולה".
קשה לדעת איך הרגישה מי שיוזמת את המהלך, ראש מינהל תכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, כששמעה כיצד מקטינים את הרפורמה שלה בעיני הציבור למרפסות ולפרגולות. כבר יותר משנה היא מובילה את הרפורמה הזו, שמהווה חלופה ל"רפורמת המרפסות" - הנה שוב מרפסת - שהובילה המשנה היוצאת ליועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה.

אף שהממשלה בחרה להציב את המרפסות בקדמת שתי הרפורמות האלה, השוני ביניהן רב. דנה יזמה חוק תכנון ובנייה חדש לגמרי, מתוך גישה שהחוק הקיים מיושן, אינו עומד בקריטריונים עכשוויים וחייבים להחליפו. שוורץ ואנשי מקצוע שונים ביקרו את הרפורמה ההיא בטענות שונות, שעיקרן כי מדובר ברפורמה של משפטנים שלא הביאה בחשבון את גורמי התכנון והבנייה, שהיא מסורבלת ומרעיפת ביורוקרטיה, אף שהיא מתכוונת להפחית ממנה, ושלמערכת ייקח שנים רבות לעכל את החוק החדש - מה שיגרום להכבדת בעיות התכנון והבנייה בעתיד הקרוב.